Zima to najtrudniejszy okres dla ptaków zimujących w naszej strefie klimatycznej. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i silnych opadów śniegu. Już od początku mroźnych dni w naszej szkole pojawił się karmnik dla ptaków.

W pewien słoneczny dzień uczniowie szkolnej świetlicy wpadli na pomysł, że chcą się więcej dowiedzieć jak z głową dokarmiać ptaki – te duże i te małe. Na wstępie zaznajomiliśmy się z informacjami, jakie ptaki możemy spotkać w naszym karmniku, potem poznaliśmy podstawowe zasady karmienia naszych pierzastych przyjaciół, a następnie poznaliśmy jakie smakołyki sprawią radość poszczególnym gatunkom.

Nie dokarmiamy ptaków chlebem.

Z taką wiedzą przystąpiliśmy do dzieła. Zaopatrzeni w nasiona oraz smalec zaczęliśmy tworzyć kulę tłuszczową, którą będziemy wieszać w świetlicowym karmniku.

Stworzyliśmy dwie, które noc spędziły w lodówce i następnego dnia wyruszyliśmy na misję. Ubraliśmy kurtki oraz czapki i wyszliśmy na zewnątrz by zaopatrzyć ptasią stołówkę w przygotowane przez nas własnoręcznie smakołyki. Nasza wyprawa zakończyła się sukcesem i kule zawisły w karmniku.

Kolejnego dnia słuchając w tle odgłosów poszczególnych ptaków zaczęliśmy je tworzyć z… plasteliny. Powstały piękne i kolorowe – jak żywe…Uzbierało się ich pokaźne stadko, które zamieszkało we własnoręcznie ozdobionym przez uczniów domku. Niektóre z nich przysiadły nawet na gałęzi i przyglądają nam się ciekawie w szkolnym holu.

Zajęcia podsumowaliśmy wspólnym czytaniem książeczki „Obserwacja ptaków”.

Anna K., Karolina Ł., Klaudia T., Elżbieta W.

Leave a Comment